Rozbřesk: Postřehy z přenosu CNN z ohně Chrámu Matky Boží v Paříži

Televizní kanál CNN si našinec zapne málokdy. Například když naváděné bomby likvidují bunkry Saddáma Husajna, nebo když letadlo řízené islámskými teroristy vletí do mrakodrapu na Manhattanu. Anebo jako včera večer, když hořela nejznámější francouzská katedrála.

Byl to děsivý a zároveň velmi smutný pohled na to, jak v přímém přenosu mizí kus evropské historie, kde Victor Hugo nechal prohánět postavu svého Quasimoda. Při sledování, kterak oheň snadno pohlcuje střechu katedrály, si nešlo než povzdechnout, že přes nesporný technologický pokrok člověk s tímto přírodním živlem prohrává stejně, jako by tomu bylo před 30 či 50 lety. Hlavní “technologický” posun zaznamenatelný v televizním přenosu požáru oproti minulosti byl bohužel jen v tom, že se na obrazovce CNN objevovaly sdílené výlevy ze sociálních sítí. To však katedrále nepomohlo, neboť na place u ohně stále jakoby platilo staré hrabalovské “ať vám ty vaše stříkačky fungujou!”.

Francie začne mobilizovat miliardy eur k tomu, aby katedrála byla opravena. Rekonstrukce této ikonické stavby se stane otázkou národní hrdosti a je to tak dobře. Než však bude střecha Notre Dame opravena, uplyne v Seině jistě mnoho vody. Mezitím - a to platí pro řadu evropských zemí (nejen Francii) - by možná stálo za to nějakou tu desetinku HDP “zainvestovat” do technologií, jež nás mají chránit. To se přitom může týkat nejen hasičů, ale třeba i armády. Takže až pak příště některou z vyspělých evropských zemí překvapí nepřítel (a je jedno zda to bude přírodní živel či nikoliv) a budou u toho kamery CNN, tak by bylo fajn, kdyby v přenosu bylo vidět, že se dotyčná země brání mimo jiné i technologickými prostředky vyvinutými již v 21. století.

TRHY
CZK a dluhopisy

Nuda na českém devizovém trhu pokračuje, a tak se koruna i nadále drží na dohled hranice 25,60 EUR/CZK. Ve vyprázdněném týdenním kalendáři lze jen těžko najít významnější impuls pro posun vzhůru, díky čemuž zůstává koruna na hony vzdálená úrovni prognózované ČNB pro toto čtvrtletí (25,20 EUR/CZK).

Zahraniční forex
Na eurodolaru stále vládne nuda, kterou včera nerozčísly ani výroky několika představitelů vedení americké centrální banky. Euru stejně tak nepomohl další mírný posun evropských výnosů vzhůru.

Dnes se na pořad dostanou přece jenom trochu zajímavější události. Dopoledne to bude index německé podnikatelské nálady ZEW a odpoledne především americká průmyslová výroba za březen.

Ropa
Ropa Brent sice mírně ztrácí, nicméně i tak se nadále drží nad hranicí 70 USD/barel. Hlavní událostí včerejšího dne byla opětovná komunikace ze strany Ruska ohledně budoucnosti těžebních škrtů. Ty Rusko nejenže zatím neplní, ale vyjadřuje se stále častěji o potřebě jejich rozvolnění, tak aby nedošlo k až přílišnému utažení ropného trhu a negativní odezvy ze strany spotřebitelů. Navíc, nově se na scénu dostal i argument ztráty tržního podílu, který vrací do debaty americké těžaře břidlicové ropy, kteří z aktuálních cen ropy znatelně profitují.