Inflace v EU v únoru vystoupila na 1,6 procenta

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Evropské unii v únoru zrychlilo na 1,6 procenta, zatímco v lednu činilo 1,5 procenta. Oznámil to dnes statistický úřad Eurostat. V zemích eurozóny pak Inflace tak zůstává pod cílovou úrovní Evropské centrální banky (ECB).

Na růstu cen, který překonal odhady analytiků, se podílely především vyšší ceny služeb, potravin, alkoholu a tabáku. Ve srovnání s předchozím měsícem se inflace zvýšila o 0,3 procentního bodu.

Takzvaná jádrová inflace, která nezahrnuje kolísavé ceny čerstvých potravin a energií a která je důležitým indikátorem pro měnovou politiku Evropské centrální banky (ECB), v únoru ale mírně klesla. Snížila se na 1,0 procenta z 1,1 procenta v lednu.

ECB se ve střednědobém horizontu snaží udržet Inflace ale tomuto cíli zůstává od roku 2013 spíše vzdálená. Šéf finské centrální banky Olli Rehn řekl, že by ECB měla svou politiku změnit, protože se jí ani po letech navzdory stimulačním snahám nepodařilo této hodnoty dosáhnout.

ECB loni v prosinci ukončila program nákupů dluhopisů, kterým sazby v letošním roce nezvýší. Dosud uváděla, že by je mohla z rekordních minim začít zvyšovat ještě v letošním roce.

ECB v uplynulých letech prostřednictvím nákupů dluhopisů napumpovala do ekonomiky nově natištěné peníze v hodnotě 2,6 bilionu eur (66,7 bilionu Kč).