Miláček britského akciové trhu Plus500 se zřítil z útesu

Bublina splaskla. Až do dneška platila společnost Plus500 za svým způsobem miláčka britského akciového trhu. Dnes ztratila rázem skoro dvě pětiny tržní hodnoty. Po letech líbivých slibů stačilo jediné varování: Letošní zisk bude „podstatně nižší,“ než trh nyní očekává. A nižší budou i výnosy.

Plus500 nabízí kontrakty na vyrovnání rozdílů (CFD), díky kterým mohou obchodníci sázet rizikovým způsobem na budoucí výkonnost měn, akcií a také kryptoměn. Až do dneška firma nic špatného nevěstila, ba naopak, její prognózy byly až chronicky býčí. Postaral se o to hlavně obrovský zájem o obchodování s kryptoměnami na konci roku 2017. Kryptohorečka je ale nyní pryč.

Trhlinky se objevily už v závěru loňského roku, rána (nebo radost z pohledu četných spekulantů na pokles titulu) přišla až dneska.

Firma sice za loňský rok vykázala 90% nárůst čistého zisku a 65% nárůst výnosů, také ale varovala, že kvůli přísnější evropské regulaci nástrojů spekulativního obchodování, které prodává retailovým investorům, se takováto výkonnost pravděpodobně nebude opakovat.

Pravidla, která má firma na mysli, regulují částku, kterou si méně zkušení obchodníci mohou půjčit od svých makléřů, když chtějí dosáhnout větší návratnosti z kontraktů CFD. Plus500 nabízí jedny z největších násobků, takže takováto regulace finanční páky pro ni není ani trochu vítaná.

Firma se kromě toho rozhodla neměnit svoje výdaje na marketing. Stojí za zmínku, že má uzavřenou sponzorskou smlouvu se španělským fotbalovým klubem Atletico de Madrid.

Akcie firmy obchodované v Londýně se po varování propadly až o 39 %:

0

Pro dlouhodobější investory ale dnešní propad zase takovou ranou být nemusí. Od července 2013, kdy vstoupily na burzu, jsou akcie Plus500 pořád o zhruba 820 % výše.

0

Regulaci retailového obchodování s CFD kontrakty má na starosti Evropský orgán pro cenné papíry a trhy (ESMA). Tato regulace není trvalého rázu, ESMA ji provádí na přechodné bázi formou mimořádných zásahů, přičemž jejich další vlna běží od 1. února po dobutří měsíců. Kromě tohoto úřadu, jehož k této regulaci zmocňuje regulatorika MiFID, má na prodej těchto kontraktů drobným investorům spadeno také britský regulátor FCA.

Regulátoři míní, že retailové finanční deriváty typu CFD jsou pro mnoho klientů příliš složité. Britský FCA už v roce 2016 zjistil, že 82 % klientů využívajících tyto produkty nakonec prodělá. A loni v prosinci uvedl, že by chtěl prodej a distribuci kontraktů CFD drobným investorům omezit.

Spolu s Plus500 se dnes dolů vezou i akcie konkurenčních obchodních platforem IG a CMC Markets.

Zdroje: Plus500, FT, Bloomberg, FCA, Yahoo