Summary: Dolar zisky Deutsche Telekom tentokrát neodnesl, management vylepšil výhled

Deutsche Telekom F3Q18

Německý operátor, u nás známý pod značkou T-Mobile, byl v předešlých výsledcích (F2Q18) vážně poznačen slabým dolarem, který snižoval výnosy z americké větve (T-Mobile US). Tomuto neduhu se nyní společnost obloukem vyhnula a vykázala růst tržeb o 5 % yoy na 19,1 mld. EUR - více než dvojnásobek proti předešlému roku.

Právě zmíněná lepší efektivita je něco, co u DTE pravidelně vyzdvihujeme. Společnost se snaží převádět klienty pevných linek v Německu na All-IP architekturu, což je z pohledu nákladů výhodnější řešení. V posledních výsledcích jsme v tomto ohledu pozorovali mírné zvolnění tempa, nyní jsme však zpátky na +860 tis. qoq klientů. Celkem je na tomto způsobu připojení již 77 % klientů. Další metriku, kterou sledujeme, je přechod klientů na optické kabely, které poskytují vyšší přidanou hodnotu jak pro ně, tak prostřednictvím poplatků pro Deutsche Telekom. Ve třetím kvartálu se na optiku připojilo o 340 tis. qoq klientů více, což je lehké zrychlení proti předešlým +330 tis. Pořád to však bohužel nedosahuje tempa, kterého jsme sledovali půl roku dozadu (+430 tis. qoq).

Management má ve zvyku průběžně upravovat výhled pro celý fiskální rok, v případě, že se věci vyvíjejí nad očekávání dobře. Nejinak je tomu i teď. Výhled pro ukazatel EBITDA byl navýšen z 23,4 mld. EUR. Jedná se tedy spíše o kosmetickou úpravu, i to však potěší. Ještě upozorníme na fakt, že během nedávné konference upozornil CEO akcionáře (a vlastně i běžné spotřebitele), že jestli se německé politické špičky nedohodnou na schůdném řešení pro implementaci 5G sítě, hrozí v této zemi “katastrofické selhání” při přechodu na novou technologii.

Akcie Deutsche Telekom se již tradičně chovají velice umírněně a i dnes se po dobrých výsledcích obchodují v okolí včerejší zavírací ceny.

 

UniCredit (Investiční tipy) F3Q18 

Náš italský favorit publikoval solidní podkladová čísla, která však opět zanikla ve smršti nečekaných jednorázových problémů spojených s tureckou dceřinkou. výnos se 7% yoy zlepšením.

Úsporná opatření přinesla další 8% meziroční snížení provozních nákladů, což v součtu znamená, že hrubý zisk překonal konsensus o 6 %. Tady však začínají hlavní problémy. Blížící se pokuta za obcházení amerických sankcí donutila management vytvořit dodatečné rezervy, čímž se nám spolu s běžnými úvěrovými rezervami dostávají rizikové náklady (neboli celkové rezervy) na 1,4 mld. EUR již přibližujeme ke konsensu trhu.

A nyní k té hlavní dobré zprávě, kterou je čištění úvěrového portfolia. Celkový objem poskytnutých úvěrů nabobtnal o 5 % yoy na 430 mld. výnos. Podíl klasifikovaných úvěrů na tomto balíku se snížil z 10,8 % před rokem na nynějších 8,3 %. Opět tedy můžeme s potěšením konstatovat, že italské turbulence neodřízly aspoň toto záchranné lano.V tomto ohledu navíc banka potvrdila cíle pro rok 2018 a 2019. Poměr rizikových nákladů a celkových poskytnutých úvěrů bohužel opět stoupl na 0,6 % (+150 bps qoq), za což nesou odpovědnost zmiňované rezervy na pokutu.

Posledním bodem oznámení je kapitálová přiměřenost. Ta vlivem rozvíjející se úvěrové činnosti (nárůst RWA) a nešťastným odpisům Yapi (pokles CET1) ubrala dalších 40 bazických bodů na 12,1 %. Management proto přistoupil ke snížení cílových intervalů pro tuto veličinu (FY18 nyní 11,5 až 12,0 %; FY19 nyní 12,0 až 12,5 %). Pokles chce aspoň částečně vyvážit odprodejem některých nemovitých aktiv. V nedávných zátěžových testech vyšla UniCredit se známkou premianta mezi evropskými bankami, takže se není čeho bát, nicméně k odměňování akcionářů speciální dividendou se asi tak brzo nedostaneme. Anualizovaná návratnost vlastního kapitálu ROTE dosahuje hezkých 7,5  % (bez započtení odpisů Yapi) a management nám udělal radost, když potvrdil cílových “víc než 9 %” pro rok 2019 (jádrové aktivity nad 10 %). Svůj závazek stvrdil navýšením úsporných aktivit.

Vyjádřit jednoznačný názor na tyto výsledky je náročné. Svým způsobem se skutečné jedná o solidní čísla, která podtrhují schopnosti managementu plnit vytyčené cíle a obrátit tuto italskou banku na profitabilní cestu. Kvartál za kvartálem mu však pod nohy hází klacky makroekonomické prostředí (Turecko) nebo politika (italská vláda) a je plně pochopitelné, že některé investory již tato situace unavuje.

Akcie UniCredit reaguj na smíšené výsledky poklesem o 4 %.

 

Siemens F4Q18

Německý průmyslový koncern se potýká se stejnými problémy jako jeho (teď již menší) americký bratr EUR.

Pohled na jednotlivé divize jednoznačně vyznívá optimističtěji než u EUR.

Poskytnutý výhled na fiskální rok 2019 napovídá, že nedojde-li k neočekávaným událostem, bude se všechno vyvíjet v zajetých kolejích, tzn. mírný růst tržeb doprovázený mírným pohybem vzhůru na zisku.

Na lehce pozitivní výsledky reagují akcie 1% vzestupem.