Summary: Výsledky dnes trhům přály, United Continental poslal vylepšený výhled vzhůru o 8 procent

USA:


United Continental

Americké aerolinky dnes pošťouchlo vzhůru oznámení od United ropy. Zdá se tedy, že optimalizace služeb, digitalizace a celkové snižování provozních nákladů se začíná projevovat na výsledovce.

Spolu s dobrými výsledky za tento kvartál (EPS: 3,23 USD vs konsensus 3,06 USD) akcie United nabírají 8,5 %.

 

Morgan Stanley

Výsledky USD. Následující řádky přiblíží, odkud pochází nejvýznačnější část překvapení: 

·         Trhy a investiční bankovnictví: Nadále nízké výnosy dluhopisových produktů dokázal komodit, čímž vytáhl příjmy z FICC segmentu meziročně o 17 % výše. Dominantní segment akciových trhů profitoval z dobrého vývoje napříč všemi produkty a vykázal tak 15% yoy růst. Oba segmenty skončily vysoce nad konsensem trhu. Zazářilo také investiční bankovnictví, jehož výnosy vyskočily o skvělých 20 % yoy, jelikož dobrý výkon primárního úpisu akcií byl tentokrát podpořen i úpisem dluhopisů a poradenskými poplatky.

·         Správa aktiv: Vyšší objem aktiv pod správou (2,4 bil. USD.

·         Kapitálová pozice: Kapitálová přiměřenost CET1 se po výrazném snížení v předešlých reportovaných výsledcích stabilizovala na 15,6 % (+0 bps qoq). To samé platí o firemním supplementary leverage ratio (poměr vlastního kapitálu k aktivům bez ohledu na rizikovost jednotlivých tříd aktiv), které dosahuje hodnoty 6,4 % (+0 bps qoq). Daňová reforma přinesla poměrně zásadní navýšení návratnosti vlastního kapitálu (ROTCE), konkrétně o bezmála 4 p.b. yoy na 14,3 %.

Akcie Morgan Stanley po několika dobrých posledních dnech o další 3 %.

 

EVROPA:

 

ASML 

Výrobce přístrojů pro výrobu polovodičů nepřestává trhy se svými výsledky mile překvapovat. EUR.

Nyní se podívejme na prodeje EUV jednotek (extreme ultraviolet lithography), což nás asi zajímá nejvíc. V tomto kvartálu se podařilo dodat 4 EUV jednotky koncovým zákazníkům, přičemž management původně počítal se třemi. Cena těchto strojů se pohybuje kolem 110 mil. EUR za kus, nejde tedy o zanedbatelnou částku. Celkem bylo v tomto roce dodáno již 7 jednotek a management tvrdí, že naplnění plánu o 20 dodaných jednotkách pro tento rok, nestojí nic v cestě. V dalším pololetí proto očekáváme zrychlení prodejů. Dále byla přijata objednávka na další EUV jednotku, načež se celkový počet nevyřízených zakázek (backlog) dostává na 31. Po odečtení 13 nutných k doručení v tomto roce, nám zůstane pro příští rok 18 kusů, což je již teď více než polovina z plánovaných 30 doručených. V tomto ohledu jde tedy všechno hezky podle plánu.

V dalším kvartálu nám chce management naservírovat EUR bychom se v tomto případě dočkali zpomalení tempa růstu na 12 % yoy. Nicméně, zlepšující se postupy výroby EUV jednotek a podpora ze strany vysokomaržových produktů (DUV litho a Aplikace) budou mít blahodárný vliv na hrubou marži, kterou chce management dostat do rozmezí 47 až 48 % (+4,5 p.b. yoy). Trh byl přitom nastaven jen na 45 %. K trhu s polovodiči se management vyjádřil pozitivně a podtrhl „zdravou poptávku na čipech DRAM i NAND“.

Řečeno v kostce, v tomto pololetí kvitujeme udržení marží na plánovaných hodnotách a k tomu dobrý postup v prodejích EUV jednotek. Z výhledu do dalšího kvartálu nemůžeme opomenout hrubou marži, u které se nám však možná ještě více líbí poznámka, že jde o zásluhu zlepšených postupů při výrobě EUV (implikovaná vyšší dlouhodobá profitabilita).

Akcie reagují na dobrá čísla 8% posílením.

 

Ericsson

Pozitivní překvapení v evropských technologiích však u tržby se hnuly vzhůru o 2 % yoy. Co však investory potěšilo určitě nejvíce, byla hrubá marže rozšířená až na 36,7 % (+5 p.b. yoy). Trh byl sice připraven na růst, avšak jen na 34,8 %. Tento kvartál tak potvrdil to, co ten předešlý načrtnul – osekávání nákladů ve formě masivního propouštění konečně přináší své ovoce.

Společnost by tak měla vkráčet do nového investičního cyklu (charakterizovaného 5G technologiemi) se štíhlejší výsledovkou. To podpoří její snažení v souboji s levnou čínskou konkurencí, která vytláčí z trhu ji a také Nokie slibují znatelnější posílení tržeb až v roce 2020, avšak již nyní CEO Ekholm řekl, že pozorují zvětšený zájem o tyto produkty.

Akcie Ericsson dnes skokově posilují o 10,8 %.