Výjimečná automobilka

Za poslední tři roky si akcie Fiat Chrysler připisuje mimořádnou návratnost 110 %, zatímco třeba takový dolarů za akcii (nyní dosahuje necelých 17 dolarů). Já jsem tu o této firmě psal už před lety a pohled na ní mi nijak optimisticky nevyzníval. Nyní se ale zdá, že situace se může měnit.

Z následující tabulky vidíme, že FCH drží po tři roky stabilní dolarů. FCH tak peníze vydělává, což mezi automobilkami není samozřejmost z velké části proto, že z řady z nich se stávají polobankovní instituce kvůli prodejům na úvěr a leasing. Ty znamenají masivní investice a volný tok hotovosti automobilek posouvají do záporu. Jde o takovou skrytou revoluci, které si na rozdíl od té elektrifikační nikdo moc nevšímá, ale která má a bude mít na výsledky a rizikový profil automobilek nemalý dopad. 

0
Zdroj: Morningstar

Kapitalizace FCH nyní dosahuje téměř 40 miliard dolarů. Jinak řečeno, kapitalizace zhruba odpovídá předpokladu, že FCH bude akcionářům (!) generovat dlouhodobě to, co za posledních 12 měsíců. Je to realistické?

Fiat Chrysler před časem představil pětiletý plán dalšího rozvoje. Podle něj by se měl zaměřovat zejména na prémiové značky, které by mu následně měly umožnit další zvýšení ziskových marží. Management konkrétně hovoří o 7% růstu tržeb a „upravených“ EBITDA maržích (neobsahují mimořádné položky) rostoucích ze současných 6,4 % na 9 – 11 %. Tomuto cíli by měly napomoci zejména značky Jeep, Maserati, Alfa Romeo a Ram, klesat by naopak měl význam Chrysleru, Dodge a Fiatu.

Pro zajímavost: Pokud by se skutečně růstu tržeb podařilo dosáhnout a stejně jako očekávané EBITDA marže by se pohybovaly i marže ostatní, vychází mi férová hodnota vlastního jmění FCH asi 10 % nad současnou kapitalizací – tedy pokud za výchozí bod vezmeme oněch 1,71 miliard eur, vyjde nám samozřejmě, že akcie jsou v tomto scénáři masivně podhodnocené. Stejně jako o vzdálenější budoucnost se tedy hraje i o to, zda firma dokáže udržet vysoko nastavenou laťku tvorby hotovosti z prvního čtvrtletí. V něm totiž dokázala hodně meziročně nakopnout provozní cash flow, zatímco investice meziročně znatelně klesly. A i kdyby se to nepovedlo, patří firmě uznání za to, jak se zvedla z období, kdy lavírovala na pokraji pádu.