Tržby v amerických obchodech za březen nepřekvapily, zlepšily se

Aktualizováno

Americké maloobchodní tržby za březen stouply o 0,6 procenta po předchozím mírném poklesu. Tento výsledek předčil očekávání na úrovni 0,4 pct, ale vzhledem k dalším detailům hodnotíme zprávu pouze jako neutrální. Tržby očištěné o auta a pohonné hmoty v březnu držely tempo 0,3 procenta, mírně pod odhadovanými 0,4 pct. 

Meziroční dynamika maloobchodu se zlepšuje a v březnu dosáhla 4,5 procenta, po očištění je to ale jen 3,9 pct. Tržbám ovšem pomáhají vzhůru vyšší ceny. Pokud je očistíme o stále rychlejší inflaci, dostaneme za první kvartál dokonce pokles tržeb. Negativní indikace pro spotřebu domácností z tohoto kanálu tedy zůstává. Čekáme horší dynamiku spotřeby než ve 4Q, přestože situaci budou částečně zachraňovat stabilnější výdaje za služby. 


001

Tahounem útrat se v březnu stala auta. Poptávka po čtyřech měsících poklesu ožila a je z toho slušný výsledek, který ale u této položky málokdy vydrží dlouho. Dále Američané utráceli za zdravotnický materiál, nábytek a menší nárůst hlásí také obchody s elektronikou nebo potravinami. Stále se drží solidní vzestup nákupů přes internet. Na druhé straně se méně utrácelo za sportovní zboží, stavební materiály či oděvy.