Ústečtí zastupitelé kvůli opozici neschválili rozpočet na r. 2016

Rozpočet podpořilo 18 zastupitelů, pro schválení jich bylo potřeba 19. S podobou rozpočtu nesouhlasila opozice. Poukazovala na to, že přidáno dostávají jen sportovní kluby. Oproti minulým letům město v návrhu zvýšilo podporu sportu. Příští rok na něj mělo jít 32,6 milionu korun, přes 24 milionů bylo určeno na preferované sporty, tedy fotbal, hokej, basketbal, volejbal a florbal. Přidáno měla dostat i městská policie, která měla přijmout další strážníky. Letos jich do služby nastoupilo 20.

Podle bývalého náměstka primátorky Martina Maty (nez.) není rozpočet rozvojový. "Nemůžeme na jedné přidat peníze do sportu a nepřidat ani korunu do škol, nepřidat ani korunu důchodcům, nepřidat do mateřských škol a jeslí," řekl Mata.

Zastupitel Radim Bzura (TOP 09) navrhnul bod týkající se rozpočtu stáhnout a dopracovat. "Tak, aby se zapracovaly připomínky všech zastupitelů a rozpočet získal podporu v širokém politickém spektru," uvedl Bzura. Rozpočet navržený vedením města je špatný. Primátorka Věra Nechybová (nez.) požadavek na stažení bodu ale odmítla. ČTK řekla, že se vedení města pokusí ještě na dnešním jednání zastupitelstva předložit bod o vyhlášení rozpočtového provizoria. "Máme připravený materiál k rozpočtovému provizoriu, uvidíme, jak se k němu zastupitelé postaví," řekla ČTK.

V čele města jsou čtyři bývalí zastupitelé hnutí ANO a dva z Ústeckého fóra občanů. Pro klíčové body mají většinou podporu ČSSD, ODS a KSČM a dalších dvou bývalých členů ANO. V sedmatřicetičlenném zastupitelstvu tak má většinu od 19 do 21 hlasů. Návrh rozpočtu ale nezískal podporu Vaňkové a Beneše, kteří vedení města dosud většinou podporovali. Vaňková, která se hlasování zdržela, ČTK řekla, že rozpočet nepodpořila kvůli Janě Černé. Členka ČSSD Černá byla dlouholetou ekonomkou ústecké ZOO. Z funkce ji odvolal bývalý ředitel Jiří Bálek, s jejími službami nepočítá ani pověřený ředitel Bořek Voráč. "Myslím si, že pro zoologickou zahradu udělala (Černá) hodně a mrzí mě, že musela odejít," řekla Vaňková. Na dotaz ČTK, co má Černá společného s rozpočtem téměř stotisícového města, Vaňková připustila, že nic. "Je to prostě o tom, že se dodržovaly určité dohody a nedohody," řekla bez bližších podrobností Vaňková.

Rozpočet nepočítal s mnoha investicemi. Krajské město splácí několik úvěrů, v příštím roce by mělo jít na splátky 220 milionů korun. Jedinou velkou investiční akcí má být příští rok Elektronický odbavovací systém pro městskou hromadnou dopravu. Projekt za zhruba 50 milionů korun měl původně z většiny spolufinancovat ROP Severozápad, město ho ale nestihne do konce roku 2015 dokončit, proto ho musí zaplatit ze svého.

Autor:
www.ctk.cz