Firmy mohou nově pořídit nejprodávanější typy vozidel se slevou až 34 %. Ty je možné financovat hotově, úvěrem nebo operativním leasingem.
Co to je Americká investiční hypotéka s jednou splátkou na konci?
Bez ověřování příjmů lze získat až 30 milionů korun. Celý úvěr včetně úroků je splacen naráz na konci doby trvání smlouvy. Americkou investiční hypotéku ocení především lidé, kteří si nechtějí nechat utéct příležitost rychlého nákupu nemovitosti za výhodnou cenu.
V Česku výrazně přibylo elektromobilů. Současně roste i poptávka po půjčkách na elektroauta a hybridy
Češi přicházejí na chuť elektromobilům: roste poptávka po financování elektroaut a hybridů. Lidé si prostřednictvím Zelené Autopůjčky pořídili od ledna do konce září vozidla v hodnotě přesahující 85 milionu korun. Počet elektromobilů a hybridů meziročně rostou v Česku o desítky procent.
Rostou ceny nemovitostí, výše hypoték a přes nižší úroky i splátky úvěrů
Ani koronavirová krize nic nezměnila na tom, že byty v českých městech dále zdražují. Podle aktuálních dat meziročně v průměru o 17 procent. O téměř 17 procent současně poklesla nabídka bytů, což by podle odborníků mohlo spolu se zrušením daně z nabytí nemovitosti dále tlačit na růst cen. Ruku v ruce s tím stoupá i průměrná výše hypoték, ve druhém čtvrtletí dle údajů Ministerstva pro místní rozvoj meziročně také o 17 procent, přičemž aktuální data Fincentrum Hypoindex dokládají ve třetím čtvrtletí už skoro 19procentní růst. I když jsou tak úrokové sazby meziročně výrazně nižší, u průměrné hypotéky sjednané dnes může být měsíční splátka asi o 800 korun vyšší než před rokem.
Jak na finance po studiu aneb podle čeho vybrat první finanční produkty
Vysoká škola, přednášky, život na koleji a večírky - pět let studentského života bývá vnímáno jako téměř bezstarostné a svobodné období. Mnozí mladí lidé se poprvé starají sami o své finance a učí se s nimi hospodařit. Když pak období studentských slev a souvisejících výhod skončí, je potřeba se spolu s první stálou výplatou důkladněji zamyslet nad správou svých peněz, včetně výběru vhodných finančních produktů.
Účty platí osobně na pobočce každý desátý Čech
Přestože už lze většinu finančních služeb spravovat online, významná část lidí dává přednost vyřídit si i ty nejběžnější úkony osobně na kamenné pobočce své banky. To se týká jak zadávání plateb, tak pravidelné kontroly zůstatku na účtu.
Jak se změnilo financování bydlení v době (post)koronavirové? Krize přinesla i pozitiva
Pozitivním přínosem koronaviru je pro realitní trh zrušení daně z nabytí nemovitosti, byť za cenu nižšího maxima pro odečet úroků z hypotéky z daní. Nižší limit pro daňové odpočty platí od roku 2022, jen málokoho se ale reálně dotkne. Jak změnil COVID-19 financování bydlení?
2 roky licencí úvěrových společností: Pokut se Češi nebojí a půjčku vybírají dle RPSN
Dva roky od povinných licencí úvěrových společností v Česku: Pokut se Češi nebojí, úvěr volí podle RPSN a ve splácení chtějí svobodu.
Pandemie přinutila Čechy změnit přístup k penězům, chystají se na „druhou vlnu“
Za dobu pandemie se zhoršila finanční situace třetiny Čechů, jak ukázal červnový průzkum Providentu. Rychlost, s jakou tato situace nastala, vede mnoho lidí k přehodnocení přístupu k financím. Mezi různými skupinami obyvatel jsou však velké rozdíly. Šetřit plánuje dvakrát více žen než mužů. Muži chtějí zase dvakrát více investovat. Utrácet uvážlivěji si přeje 40 % mladých ve věku 18–24 let. V případě, že se s příchodem druhé vlny pandemie dostanou do finančních potíží, plánuje polovina Čechů využít hlavně úspory v kombinaci s pomocí rodiny (23 %) a státní podporou (21 %).
Odložit splátky nebo úvěry konsolidovat? Každé řešení se hodí pro někoho jiného
V současné chvíli zažívá řada lidí větší či menší finanční nejistotu a napříč společností stoupají obavy ze zadlužení české ekonomiky a občanů. Pravidelné splátky úvěrů toto období nijak nezpříjemňují. Část domácností se navíc ocitla v situaci, kdy se nemůže spolehnout na svůj pravidelný příjem. S nejistým vývojem aktuální situace a splátkovým kalendářem v zádech není jednoduché se rozhodnout, jak nejvýhodněji řešit svou současnou finanční situaci.
Zrušení daně z nabytí nemovitosti pohledem makléřů a daňových poradců
Vláda schválila balíček daňových opatření, od něhož si slibuje rozpohybování trhu s nemovitostmi a z dlouhodobého hlediska také zlepšení dostupnosti vlastního bydlení. Jak se na aktuální podobu opatření dívají hypoteční makléři, realitní makléři nebo daňoví poradci?
Skupina ČSOB spustila odklady splátek úvěrů podle nového zákona
Skupina ČSOB spustila pro klienty možnost odkladu splátek spotřebitelských úvěrů, hypoték a úvěrů ze stavebního spoření i podnikatelských úvěrů, podle nového zákona, který podepsal prezident republiky.
Jak pomáhá ČSOB lidem i firmám během epidemie covid-19
Přehled konkrétních opatření pro soukromé i firemní zákazníky ČSOB.
Na co si Češi půjčují? Hlavně na bydlení a auto, nově ale i na vlastní vzdělání a zdraví
Půjčkám je otevřeno 87 % Čechů. Peníze by si vzali hlavně na bydlení a auto, nově ale i na vlastní vzdělání a zdraví.
Nájmy nezlevnily ani hypotéky, které v létě přestaly zdražovat
V Praze u nejžádanější dispozice 2+kk vzrostla cena měsíčního nájmu oproti konci loňského roku o dalších 500 korun na 16 000 korun měsíčně. Stejný nominální růst byl v prvním čtvrtletí i v Brně a Plzni. V Brně stál nájem bytu stejné dispozice 13 000 korun, v Plzni 10 500 korun.
Úrokové sazby hypoték letos porostou. Stále je možné získat sazbu pod 3 %
Hypotéky letos ještě podraží. Už na konci března může Česká národní banka zvýšit základní úrokové sazby a zdražit tak lidem hypotéky. Případný růst sazeb také omezí dostupnost hypoték, méně žadatelů totiž vyhoví parametru DSTI. Kdo plánuje financování vlastního bydlení hypotékou, měl by si pospíšit.
Kupujete, prodáváte nebo pronajímáte byt? Jaké daňové povinnosti vás neminou
S pořízením nemovitosti i jejím prodejem nebo pronájmem jsou spojeny určité daňové povinnosti. Mnohdy je přitom potřeba platit hned více různých daní. Jak se liší daňové povinnosti, když byt pronajímáte přes Booking.com či Airbnb? A můžete si uplatňovat nějaké daňové slevy či odpočty úroků?
Jsou dnes hypotéky jen pro bohaté?
Ceny bytů a domů ve velkých městech dosáhly maxima. V Praze dnes nesplní podmínky pro získání hypotéky přibližně každý třetí žadatel. Naopak nejvyšší úspěšnost mají žadatelé z Ústeckého a Pardubického kraje. Špatně placení zaměstnanci a lidé s vysokými dluhy dnes mohou na hypotéku zapomenout, bez ohledu na to, ve kterém kraji žijí.
Úrokové sazby hypoték letos dále porostou až na 3,4 %
Ačkoliv se nabídkové úrokové sazby na konci loňského roku vyšplhaly až na 3,59 %, reálně se průměrná úroková sazba přes 3 % nedostala. Zvyšování úrokových sazeb České národní banky (ČNB) za poslední rok a půl zdražilo hypotéky o 1,1 procentního bodu. Repo sazba ČNB by měla růst i letos, a tak se dá očekávat další zdražování hypoték. Sazby okolo 3 % jsou však naprosto přiměřené, neobvyklé byly spíše úroky pod 2% hranicí.
Nové limity hypoték nutí žadatele slevit ze svých nároků. Refinancování ovlivněno nebude
Od října platí nová doporučení České národní banky (ČNB), která se týkají poměrových ukazatelů příjmů a zadlužení. Žadatel o hypotéku nesmí dlužit více než devítinásobek svého čistého ročního příjmu a součet všech jeho splátek nesmí tvořit více než 45 % příjmů. Na vyčíslení dopadu tohoto opatření zatím nemáme k dispozici dostatek informací, ale již nyní je jasné, že část klientů bude nucena korigovat svůj původní záměr. Na refinancování se nově stanovený poměr sumy dluhů k výši ročních příjmů (DTI) a poměr celkového součtu všech splátek úvěrů vůči všem příjmům žadatele (DSTI) nevztahuje. Lidé tak nezůstanou napospas stávající bance. Problematické ale může být vzhledem k dřívějším omezením ze strany ČNB refinancování nedávno poskytnutých 100% hypoték.
3 konkrétní příklady, kdy nebankovní půjčka podnikateli pomohla k zisku
Získat bankovní úvěr pro financování zajímavé investiční či obchodní příležitosti může být zdlouhavé, administrativně náročné a žádost o něj může být často také neúspěšná. Řešením ale mohou být zajištěné nebankovní půjčky, v zahraničí označované jako hard money loans. Jedná se o velmi rychlé krátkodobé nebankovní úvěry zejména pro podnikatele nebo malé a střední firmy, u nichž je jako zástava poskytnut zpravidla nemovitý majetek. Jejich využití má smysl ve specifických případech, kdy je nutné reagovat na atraktivní příležitosti či nečekané situace.
„Tvrdé“ peníze jako alternativa tradičních půjček aneb Výhody a nevýhody hard money loans
Pro poskytnutí půjčky je obvykle důležité kreditní skóre, které vypovídá o vaší úvěrové historii, a samozřejmě bonita, která vyjadřuje vaši schopnost půjčku splatit. Zcela jiný přístup se ale uplatňuje u speciálních zajištěných nebankovních půjček, kde je na prvním místě hodnota zástavy. Ta je mnohem důležitější než vaše finanční situace a umožňuje získat úvěr okamžitě a bez komplikované administrativy. Tento v zahraničí poměrně běžný typ půjček je označován jako hard money loans.
Hypotéky znatelně podražily. Úrokové sazby se blíží až k 2,9 %, reálně se ale sjednávají za 2,46 %
Nejnižší nabídkové úrokové sazby byly ještě nedávno pod 2 %. Aktuálně jsou nejlevnější hypotéky se sazbou 2,59 %, nejdražší pak dosahují 2,89 %. Reálně se ale hypotéky sjednávají v průměru za 2,46 %.
5 tipů pro financování podnikání s Hard Money Loans
Hard Money Loans jsou rychlé nebankovní úvěry pro malé a střední firmy. V zahraničí je to běžný produkt, jehož výhody v posledních letech objevují i čeští podnikatelé.
Byty zdražují. Kdy splaskne realitní bublina? Podle odborníků tu žádná není
Senzační zprávy o tom, že není otázkou zda, nýbrž kdy praskne bublina na trhu, neberte vážně. Cena netlačí nahoru levné hypotéky ani spekulanti, ale nedostatek kvalitních bytů i dobrá ekonomická situace lidí.
Kdy si může firma či podnikatel půjčit? Úvěrem financujte příležitost a nikoliv spotřebu
Když potřebují živnostníci a firmy půjčku, měli by dobře zvážit její ekonomický přínos. Nejen v podnikání totiž platí, že smysl dává, pokud úvěrem financujete příležitost a nikoliv spotřebu. Také v úvěrech pro podnikatele mají významné postavení nebankovní poskytovatelé. Umožňují získat potřebné peníze velmi rychle a díky zajištění často i bez komplikovaného posuzování bonity. U financování podnikatelských příležitostí totiž často hraje důležitou roli čas.
Osobní bankrot a oddlužení: Amnestie dluhů nebo neposkytnutí další životní šance?
Nová legislativa by umožnila oddlužení i lidem, kteří nedokáží splatit alespoň 30 procent svých dluhů během pěti let. Nově by bylo možné i sedmileté oddlužení, ve kterém by lidé nevrátili v krajním případě nic.
Jak financovat podnikání: Půjčka, kontokorent, leasing, faktoring a Hard Money Loans
Kromě různých provozních záležitostí musejí podnikatelé též pružně financovat zajímavé investiční nebo tržní příležitosti. České firmy proto objevují v zahraničí hodně rozšířené zajištěné půjčky Hard Money.
Nemovitosti zdražují. Vyplatí se ještě koupě investičního bytu?
Vyplatí se ještě koupě bytu jako investice? Ano, pokud máte volné finance nebo výnos pokryje splátky. Výhodné jsou hlavně menší byty 2+1 a 2+kk.
Půjčky „bez registrů“ jsou jen reklamní trik
Co přinesl nový zákon o spotřebitelském úvěru? Půjčky „bez registrů“ představují velké riziko pro poskytovatele i klienta
Alternativní financování podnikání je na vzestupu. Firmy mohou získat peníze velmi rychle
Podnikatelé a malé firmy stále častěji volí některé alternativní druhy financování, které jsou rychlejší a dostupnější než standardní bankovní úvěry.
Kolik ušetříte díky mimořádné splátce hypotéky?
Mimořádná splátka hypotéky vám může ušetřit na budoucích splátkách a úrocích. Nově jsou mimořádné splátky úvěrů jednodušší a bez zbytečných poplatků. U levných hypoték však není očekávaný efekt tak zajímavý.
Éra levných peněz končí. Co na to naše peněženky?
Centrální bankéři letos už dvakrát zvedli základní úrokové sazby. Snaží se zchladit rozjetou ekonomiku a brzdit rostoucí inflaci. Jak pocítí lidé vyšší sazby na svých peněženkách?
Vánoční půjčku si dobře rozmyslete. Akce ale slibují i 100 % úroků zpět
Kvůli vánočnímu šílenství zaznamenávají úvěrové společnosti až trojnásobný růst poptávky. Akční nabídky ale slibují i půjčky s 0% úrokem, protože vám vrátí až 100 % úroků zpět.
Kde si půjčit online? Vyhněte se srovnávačům půjček a jděte přímo k poskytovateli
Internet se hemží srovnávači půjček, které se ohánějí lákavými, ale mnohdy nereálnými čísly. Srovnávače totiž zadané informace žadatele jen předávají dál a konkrétní nabídku půjčky je možné získat až poté. U poskytovatele se však lze vyhnout mnoha následným nevyžádaným telefonátům od firem, které obdržely informace o klientovi ze srovnávače.
Na co si dát pozor při výběru poskytovatele půjčky?
Nový zákon vyčistil trh od pochybných poskytovatelů půjček, přesto je dobré se při žádosti o úvěr řídit několika jednoduchými pravidly. Nespoléhejte se na srovnávače půjček a vyvarujte se půjček bez registrů.
Jak mít pod kontrolou rodinný rozpočet?
Pokud přemýšlíte týden před výplatou, kam zmizely všechny peníze z vašeho účtu, je načase začít si vést rodinný rozpočet. Získáte přesný přehled o tom, kam mizejí vaše peníze a kde se dá ušetřit.
Jak na refinancování hypotéky? Díky nové legislativě je to jednodušší
Jak se změnilo refinancování hypotéky díky nové legislativě? Máte více času a nemusíte se vázat na okamžik konce fixace. Předčasné splacení je jednodušší.
Češi se více zadlužují, ale lépe splácí. Čím to je?
I když se stále více zadlužujeme, naše schopnost splácet závazky se neustále zlepšuje. Lidé jsou totiž díky příznivé ekonomické situaci více imunní vůči problémům se splácením.
Úvěrové registry: Ne všechny jsou relevantní. Kterým se vyhnout?
Nový zákon o spotřebitelském úvěru stanovuje povinnost poskytovatele prověřit úvěruschopnost žadatele o úvěr. Využívány jsou tři základní úvěrové registry. Lidé ale mnohdy ve snaze mít doklad o dobré úvěrové historii platí za bezcenné výpisy firmám, které finanční instituce neuznávají.
7 věcí, které možná nevíte o půjčkách
Sjednat si dnes půjčku je velmi snadné. Kvalita půjček i jejich poskytovatelů se však liší, a i když nový zákon nastavil na trhu přísnější pravidla a regulace, je třeba mít se při půjčování peněz stále na pozoru. Přinášíme 7 tipů, které je dobré znát, než si půjčku vezmete.
Jak financovat letní dovolenou? Aktuálně lze využít půjčku s 0% úrokem
Zajištění peněz na dovolenou řeší lidé různými způsoby. Mnohdy si berou na dovolenou půjčku. I když obecně není vhodné se zbytečně zadlužovat, využitím akce Úrokové prázdniny se lze vyhnout placení úroků. Akci mohou využít lidé, kteří aktuálně nemají potřebnou hotovost, ale budou splácet včas a dokážou půjčku do tří měsíců doplatit. Peníze lze čerpat i do 20 minut od podání žádosti, takže je možné pružně reagovat na výhodné nabídky Last Minute.
5 zásad, jak být finančně gramotný
Finanční gramotnost představuje schopnost orientovat se v problematice peněz a cen, znalost fungování finančních produktů i schopnost spravovat osobní a rodinné finance. V této souvislosti se často zmiňuje, že Česko na tom není příliš dobře. Čím by se měl řídit a co by měl znát finančně gramotný člověk?
Varování: Na trhu může nyní působit mnoho nelicencovaných úvěrových společností
Na trhu spotřebitelských půjček může aktuálně působit mnoho subjektů, které nepodaly žádost o licenci u České národní banky (ČNB), jak to ukládá nový zákon o spotřebitelském úvěru. O licenci nutnou k poskytování spotřebitelských úvěrů si ve stanoveném termínu zažádalo jen 108 poskytovatelů spotřebitelského úvěru, hrozí tedy, že další desítky tisíc jich mohou stále půjčovat peníze nelegálně. Spotřebitelé si mohou ověřit, zda přišli do styku se seriózní firmou, u ČNB.
Průměrná sazba hypoték v ČR poprvé pod 2 %
Průměrná úroková sazba hypoték dle FINCENTRUM HYPOINDEXu opět klesla. Málokdo by před pěti lety řekl, že sazby u hypotečních úvěrů mohou pokořit hranici dvou procent. Rekordně nízké úroky se v březnu dostaly na 1,97 procenta p.a.
Mýty o refinancování úvěrů
Refinancování úvěrů je v poslední době velkým hitem. O přenesení úvěru do jiné banky ale koluje mnoho mýtů, které mohou lidi zbytečně odradit. Často ale lze půjčku s nevýhodnými podmínkami poměrně jednoduše refinancovat jinou půjčkou a ušetřit nemalé peníze. Při srovnávání se soustřeďte hlavně na celkovou částku, kterou bance zaplatíte, a na RPSN.