Síť CNG stanic i letos roste. CNG podporuje stát i dodavatelé, firmy čerpají slevu díky tankovacím kartám

Stlačený zemní plyn (CNG) je nejoblíbenějším alternativním palivem. Jeho spotřeba každoročně roste a rozšiřuje se i síť plnicích stanic. Aktuálně je v Česku 137 plniček a plynárenské společnosti stále investují do nových. Slevou 1 Kč na kilogram chtějí někteří dodavatelé podpořit obce, které využijí aktuální dotační program na pořízení ekologických vozů. Firmy a podnikatelé mohou dosáhnout na stejnou slevu díky tankovacím kartám.

V Česku každoročně roste počet plnicích stanic CNG. Za poslední tři měsíce u nás přibylo pět nových CNG stanic, a to v Jičíně, Kyjově, Plzni, Staré Vodě a Vrchlabí. Celkově tak bylo v Česku v březnu již 137 plnicích stanic. I spotřeba CNG trvale roste. Podle údajů Českého plynárenského svazu (ČPS) loni využití stlačeného zemního plynu pro dopravu v České republice meziročně stouplo o 36 % na 59,35 milionu metrů krychlových. Za posledních deset let se spotřeba zvýšila více než šestnáctkrát.

Plány plynárenských společností přitom počítají s dalším rozšiřováním sítě plniček. „Například náš partner innogy Energo chce letos rozšířit síť o dalších 10 stanic,“ uvádí Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, jež firmám kromě tankovacích karet poskytuje i karty na nákup CNG. Aktuálně probíhá už jen do konce března příjem žádostí o dotace ministerstva životního prostředí (MŽP) pro obce a kraje na pořízení vozidel s alternativním ekologickým pohonem. K této podpoře se začali připojovat i někteří dodavatelé CNG. „Společnost innogy nabízí obcím, které využijí dotaci na nákup vozů na CNG, u svých stanic slevu ve výši jedné koruny na kilogram CNG,“ dodává Damir Duraković s tím, že stejnou slevu na CNG mohou čerpat i firmy a podnikatelé.

Průměrná cena CNG byla k 1. březnu v rámci všech plniček v Česku 24,96 Kč. „Členové naší nákupní aliance přitom v březnu tankovali v síti innogy například za 23,84 Kč, takže mohli ušetřit i 1,12 Kč oproti průměru celého trhu,“ upozorňuje Damir Duraković, podle něhož se v březnu CNG nejdráže nakupoval v Příbrami (27 Kč/kg) a nejlevněji ve Staré Vodě (23,50 Kč/kg). S tankovací kartou tak bylo možné kupovat kilogram CNG jen o 38 haléřů dráž než u nejlevnější plnicí stanice v České republice. „Cenový rozptyl na trhu CNG je jen 3,5 Kč/kg, zatímco u nafty jsme zaznamenali rozdíl v cenách až 9 Kč/l,“ dodává Damir Duraković.