Rok 2020 je co do objemu sjednaných hypoték historicky nejlepší. A to ještě nejsou data za prosinec

Rok 2020 je za námi, z pohledu statistiky hypotečního trhu nás ale čeká ještě prosinec. I když ještě zdaleka nemáme k dispozici čísla celého roku – ta se dozvíme, až všechny banky odreportují údaje České národní bance (ČNB) a ta data zpracuje a zveřejní na konci ledna 2021 –, už teď víme, že uplynulý rok byl pro trh hypoték historicky nejlepší.

Ohledně vývoje hypotečního trhu jsou v tuto chvíli známa data za listopad, která byla tak skvělá, jak odborníci z oblasti hypoték očekávali. Listopad totiž bývá tradičně nejlepším měsícem v roce a pro rok 2020 to zatím platí beze zbytku.

Výsledky za listopad 2020

Objemy sjednaných hypoték lámaly v listopadu historické rekordy. Ať už jde o nově sjednané hypoteční úvěry nebo refinancování těch stávajících, v obou případech se jednalo o nejlepší měsíční výsledky v historii.

  • Nové úvěry: 22,11 mld. Kč – nový historický rekord
  • Refinancování: 6,37 mld. Kč – nový historický rekord
  • Celkem za listopad: 28,48 mld. Kč

Vezmeme-li prozatím dostupná data za rok uplynulý 2020, tj. období od ledna do listopadu, celkem byly sjednány hypotéky v objemu 236 miliard korun. I kdyby tedy rok 2020 skončil listopadem, už tak bude historicky nejlepší. Připočteme-li předpokládaná čísla za prosinec, lze očekávat, že celkový objem hypoték bude skoro jistě přes 250 mld. Kč.

Sazby hypoték opěr pod 2% hranicí

Dle ukazatele Fincentrum Hypoindex v listopadu 2020 také dále klesala průměrná úroková sazba hypoték, a to na 1,98 procenta. Magická dvouprocentní hranice tak byla opět pokořena po třech letech a osmi měsících.

Roste také průměrná výše hypotéky

Nízké úrokové sazby dále podporují zájem o hypotéky, jejichž průměrná výše s ohledem na rostoucí ceny nemovitostí stejně jako celkový objem roste. Podle údajů Ministerstva pro místní rozvoj dosáhla průměrná výše hypotéky za první tři kvartály roku 2020 2,68 mil. korun. Ve stejném období bylo sjednáno přes 62 tisíc hypoték. Pro srovnání v odpovídajícím období leden až září roku 2019 byla průměrná výše hypotéky 2,27 mil. korun a celkem jich bylo sjednáno skoro 55 tisíc.