Nájmy nezlevnily ani hypotéky, které v létě přestaly zdražovat

Ceny nájmů bytů v největších městech republiky ve druhém čtvrtletí letošního roku meziročně dál většinou mírně rostou, jde řádově o stovky korun. Týká se to zejména dispozic bytů, které nájemci považují za nejvíce atraktivní. V Praze u nejžádanější dispozice 2+kk vzrostla cena měsíčního nájmu oproti konci loňského roku o dalších 500 korun na 16 000 korun měsíčně. Stejný nominální růst byl v prvním čtvrtletí i v Brně a Plzni. V Brně stál nájem bytu stejné dispozice 13 000 korun, v Plzni 10 500 korun. Vyplývá to z analýzy společnosti UlovDomov.cz, která provozuje službu Ideální nájemce.cz

„Přestože hypotéky přestaly v posledních měsících zdražovat, rozhodně to neznamená, že by se staly pro všechny dostupné. Vzhledem k vysokým cenám nemovitostí zejména v Praze a v Brně si řada lidí koupi vlastní nemovitosti nemůže dovolit a musí setrvat v nájmu,“ uvedl spoluzakladatel služby Ideální nájemce.cz Martin Březina s tím, že pokles průměrných úrokových sazeb na květnových 2,8 procenta a s tím související rostoucí počet sjednaných hypoték se na datech o pronájmech zatím nijak významně neprojevil.

Přesto ze statistik Ideálního nájemce vyplývá, že strop mají ceny nájmů většinou už za sebou. Nájmy v Praze a v Brně sice u dispozice 2+kk meziročně zdražily, oproti prvnímu kvartálu letošního roku ale naopak poklesly. V Praze se letos v prvním čtvrtletí pronajímaly byty s dispozicí 2+kk za 16 500 korun měsíčně a též v Brně nájmy těchto nemovitostí ve druhém čtvrtletí oproti tomu prvnímu zlevnily o 500 korun měsíčně.

„Situace se liší u jednotlivých dispozic i lokalit. V Praze oproti stejnému období loňského roku letos ve druhém čtvrtletí zdražily všechny dispozice s výjimkou 4+1, která je mírně levnější. Podobná situace panuje i v Brně, kde zlevnily jen byty kategorie 3+1,“ uvedl Březina. V Ostravě poměrně významně zlevnily byty kategorie 3+kk a 4+1. Velké dispozice jsou levnější rovněž v Liberci, navíc o tři stovky zlevnily byty nejžádanější kategorie 2+kk, konkrétně o tři procenta na 9 700 korun měsíčně.

Nejžádanější dispozicí jsou dlouhodobě byty 2+kk, jež se pohybují ve více než čtvrtině nabídek. Následují byty 1+kk, 2+1, 1+1, 3+kk a 3+1. Ostatní dispozice tvoří samostatně každá méně než deset procent z nabídek realitních kanceláří. Nejdražší jsou byty v Praze, následuje Brno a pak s menším odstupem Olomouc, kde ceny bytů ve druhém kvartále letošního roku nejvíce stagnovaly a u nejsledovanějších kategorií se měnily jen minimálně nebo vůbec.