Česko má historicky nejvíce čerpacích stanic: přes 7000. Přibývají hlavně CNG plničky

V Česku bylo na konci roku 2017 celkem 7 020 čerpacích stanic. Více než polovinu přitom tvoří veřejné čerpací stanice, na kterých mohou tankovat běžní motoristé. Jejich počet dosáhl 3 940. Obě čísla jsou rekordní a počet veřejných pump v posledních 10 letech roste neustále. Celkem bylo loni zprovozněno 34 nových čerpacích stanic, z toho je však 29 CNG plniček. Na rostoucí oblibě CNG zřejmě nic nezmění ani letošní zvýšení spotřební daně na dvojnásobek.

Podle údajů Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) bylo ke konci roku 2017 v Česku celkem 7 020 čerpacích stanic. Během loňska se tak jejich počet vrátil zpět nad 7 tisíc. Údaj zahrnuje veškeré čerpací stanice, tedy veřejné i neveřejné, případně čerpací stanice s vymezeným přístupem. Ministerstvo upozornilo, že při interpretaci údajů celkového počtu stanic je nutné brát do úvahy, že evidence je vytvářena podle vlastníků pump. „Z tohoto důvodu tak v řadě případů, a to zvláště u veřejných čerpacích stanic LPG, umístěných v areálech standardních čerpacích stanic jiných vlastníků, dochází k tomu, že na jedné lokalitě mohou být evidovány dvě čerpací stanice, přitom obsluha stanice je zpravidla jedna pro celý areál,“ uvedlo ve zprávě.

Pokud bychom brali v úvahu jen čerpací stanice veřejné, u kterých tankuje běžný motorista, pak jich na konci roku bylo celkem 3 940, což je 56,1 % z celkového počtu. Síť čerpacích stanic v Česku je ve srovnání s ostatními zeměmi velmi hustá. Vezmeme-li v úvahu pro běžného řidiče relevantní veřejné čerpací stanice, narazíme na pumpu teoreticky každých 14 kilometrů. „Česko patří dlouhodobě k zemím s nejvyšší hustotou čerpacích stanic. Počet veřejných pump za posledních 10 let vytrvale roste a každoročně dosahuje nového maxima,“ popisuje Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, jež firmám poskytuje tankovací karty euroShell a EuroOil. V roce 2017 se celkový počet evidovaných čerpacích stanic zvýšil o 28, těch veřejných ale přibylo 34. Neznamená to však, že by takovým tempem přibývala nová místa, kde lze natankovat benzín či naftu. Většinu z tohoto počtu tvoří nové plnicí stanice CNG. „Nových plniček CNG loni přibylo 29 a v řadě případů jsou umístěny v areálech stávajících standardních čerpacích stanic jiných vlastníků, takže v jedné lokalitě mohou být evidovány dvě čerpací stanice, byť celý areál obsluhuje jeden personál,“ vysvětluje Damir Duraković.

Potvrzuje se tak trend z posledních let, kdy plnicí stanice CNG neustále přibývají, protože plynárenské firmy investují do rozšiřování jejich sítě desítky miliard korun. Podobný vývoj lze očekávat i v dalších letech. I když se od ledna 2018 zvýšila spotřební daň u CNG z 1 koruny za kilogram na 2, stále je daňové zvýhodnění stlačeného zemního plynu tak výrazné, že ve srovnání s benzínem či naftou lze ušetřit i polovinu nákladů za palivo.